MENU
18.02.2020
Čas čítania: 4 min.

Na čo všetko je potrebné myslieť, keď meníme pracovné miesto

Či už patríte k chronickým fluktuantom, alebo meníte job po prvýkrát, vždy existuje niekoľko vecí, na ktoré by ste pri výmene stoličky nemali zabudnúť. Pri všetkých dojmoch, emóciách a niekedy i zdravej miere strachu nám totiž často unikajú podstatné detaily. A tie môžu výrazne ovplyvniť náš nástup do novej práce alebo na druhej strane prostredie, ktoré zanechávame po našom odchode z aktuálneho zamestnania. Ako zvládnuť túto zmenu bez komplikácií?

 

Pracovný stôl zaplnený potrebnými vecami a počítačom

 

Zanechajte po sebe čistý stôl a vizitkár plný vizitiek

Ak nepatríte k vyznávačom búrlivých a teatrálnych odchodov zo zamestnania, určite viete, že odísť možno i bez konfliktov, urážok a hádzania polien pod nohy. Na vaše miesto totiž s najväčšou pravdepodobnosťou nastúpi niekto, kto sa vlastne ocitne v rovnakej situácii ako vy vo svojom novom zamestnaní. I preto je najlepšou radou vo chvíli, keď riešite zmenu zamestnania, aby ste po sebe zanechali taký čistý a uprataný stôl, aký by ste ho najradšej v novej práci našli vy. Ako na to?

 

Odovzdajte prehľadnú agendu s kľúčom na jej rozlúštenie

Hoci to znie krkolomne, je to veľmi jednoduché. Spravujete databázu, zoznam kontaktov alebo dokonca archív? Určite ste si v ňom zaviedli systém, podľa ktorého ste jednotlivé položky zakladali a triedili. Odovzdať prehľadný zoznam klientov, roztriedených šanónov a poukladaných regálov je vlastne akousi vašou vizitkou. Hoci to už v zamestnaní, ktoré opúšťate, neovplyvní výšku vášho platu, svedčí to o vašej dobre vykonávanej práci.

Apropo, nezabúdajte svojmu nástupcovi zanechať aj vizitky, ktoré vám počas pôsobenia na tomto pracovnom mieste obchodní partneri dali. Vyhnete sa tak napríklad aj tomu, že váš nástupca nebude kontaktovať v prípade problému vás, ale priamo konkrétneho človeka, s ktorým potrebuje komunikovať.

 

Odpracte si svoje veci, doslova

Opäť raz platí, že by ste pri zmene zamestnania mali byť trochu empatickí. Ani vás by totiž nepotešilo, keby ste hneď v prvý deň v novej práci našli v hornej zásuvke osobné veci vášho predchodcu. Začať nový job s čistým stolom, to je často želaním nielen nového zamestnanca, ale i zamestnávateľa. Každý z nás má totiž iné pracovné návyky, obľúbenú zošívačku či pero a šálku na kávu. Napokon, tie svoje “osobné pracovné veci” si predsa potrebujete vziať do novej práce i vy.

Pri vypratávaní nezabudnite ani na vaše zásoby v kancelárskej kuchynke, ktoré nechcete nechať prepadnúť v prospech kolegov či končiaceho dátumu spotreby a napokon ani na fotku vášho manžela alebo štvornohého miláčika, ktorá vám pracovnú dobu deň čo deň spríjemňovala.

 

Doska pracovného stola s písacími potrebami, spinkami a gumou v tvare ovocia

 

Zmažte po sebe aj posledné stopy

Nie je nič horšie, ako keď vášmu nástupcovi vyzváňa pracovný telefón a v ňom sa ozývajú vaši priatelia s otázkami typu kedy pôjdeme na večeru, čo máš na víkend a podobne. Čerešničkou na torte sú SMSky od mamy, ktorá potrebujete vedieť, čo by ste radi “papali” v nedeľu na obed. Ak ste používali telefón na osobné účely, dajte všetkým svojim kontaktom, ešte predtým, než ich vymažete vedieť, že vás na tomto telefónnom čísle už nezastihnú.

To isté platí aj pre adresár v emailovej schránke a osobné záložky v počítači. Vaše fotky z dovolenky nechajte zdieľať rodine na cloude, nemusíte radosť z nich zdielaľ s osobou, ktorá váš notebook už onedlho dostane. Dobru radou je napríklad i vymazanie webových stránok, ktoré vám spríjemňovali čas pri rýchlych obedoch v kancelárii a netýkali sa práve vašej práce. Nájdete ich v obľúbených záložkách.

Neusmievajú sa na vás ešte stále zo šetriča obrazovky vaše roztomilé deti?

 

Vitajte na novom alebo čo všetko je potrebné zariadiť po nástupe na nové miesto

Všetko klaplo tak ako malo a vy sa už tešíte na kolegov a výzvy, ktoré vám nový job prinesie? Blahoželáme. Skôr, než sa do nich však naplno pustíte, čaká vás ešte niekoľko povinností, bez ktorých to skutočne nepôjde.

 

Administratíva a personalisti ako prvá zastávka

V prvý deň vás zrejme čaká malá zastávka na personálnom oddelení. Ak to od vás dosiaľ nevyžadovali, budete si musieť pribaliť aj kópie osvedčení či certifikátov, alebo potvrdenia o absolvovaných kurzoch. Príkladom je preukaz, ktorý v prípade, ak manipulujete s potravinami alebo vitamínovými doplnkami, bude váš nový zamestnávateľ požadovať. Predpokladáme, že ste sa s pracovnou zmluvou a podmienkami, ktoré vás v novom zamestnaní čakajú, pozorne oboznámili. Ak vám niečo nie je jasné, prípadne máte doplňujúce otázky, je práve v kancelárii personalistu tá správna chvíľa zistiť to.

 

Menovka, vizitky a všetko, čo potrebujete k novému pracovnému miestu

To by vám mal, samozrejme, zabezpečiť zamestnávateľ. Ak však niečo ujde jeho pozornosti, neváhajte o potrebné veci požiadať. Menovka na dverách, základné kancelárske potreby alebo pečiatka v prípade, ak ju potrebujete, patria k nevyhnutnej výbave takmer každého zamestnanca v kancelárii. Ak sa na novom mieste budete stretávať s klientmi alebo obchodnými partnermi, nezabudnite ani na vizitky pod hlavičkou novej spoločnosti.

 

Kolegovia v práci, muž a žena, stoja pri pracovnom stole a preberajú spolu pracovné záležitosti

 

Je toho na začiatok príliš veľa? Vždy existujú možnosti, ako sa sústrediť na to podstatné a zvládnuť nástup do práce ľavou zadnou. Aby ste urobili skvelý prvý dojem, nepotrebujete veľa. Stačí sa k prvým výzvam postaviť s úsmevom na tvári a využiť možnosti, akými sú napríklad objednávka vizitiek online, pokojne aj prvý deň v práci. Veríme, že sa vám to aj vďaka našim radám podarí.

 

Potrebujem nové vizitky




NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.