MENU
21.06.2021
Čas čítania: 5 min.

10 tipov, ako urobiť krásne fotky na dovolenke

 

Poznáte niekoho vo svojom okolí, kto by sa zo svojej dovolenky vrátil bez jedinej fotky? V dnešnej digitálnej dobe by to bolo niečo mimoriadne neobvyklé. Veď povedzme si pravdu, už aj v bežnom živote vyťahujeme zo svojich vreciek mobilné telefóny na každom kroku, aby sme si uschovali rôzne, občas aj celkom bezvýznamné momenty každodennej reality. Možno práve preto sa mnohí snažia o to, aby zábery zo špeciálnych udalostí boli exkluzívne. Ak sa už tešíte na pamäťovú kartu plnú krásnych fotiek z vašej tohtoročnej dovolenky, tento článok bude pre vás užitočný.

 

 

1. Poznáte sa?

Pokiaľ ste jedným z tých posledných mohykánov, ktorí na vyhotovenie fotografií nepoužívajú iba svoj telefón, posielame vám jednu imaginárnu jednotku s hviezdičkou. Na druhej strane by sme vás chceli upozorniť aj na to, že nestačí mať len kvalitný fotoaparát, ak ho neviete správne používať. Základné funkcie, samozrejme, nie je ťažké sa naučiť, ale bola by veľká škoda nespoznať ich všetky. Prečítajte si základný manuál vášho zariadenia, pozrite si videá, tzv. tutoriály od iných amatérskych aj profesionálnych používateľov modelu, ktorý vlastníte vy. To ešte stále nie je všetko, čo sa týka zbližovania sa s vlastným fotoaparátom pred samotnou dovolenkou. Berte si ho so sebou všade, napríklad na posedenia s kamarátmi, rodinné prechádzky alebo aj do roboty. Experimentujte, skúšajte a cibrite svoje zručnosti a talent tréningom.

 

 

2. Mazať sa môže

Dokonalý záber na prvé cvaknutie je podobným javom ako láska na prvý pohľad. Môže to vyjsť, no nie je to nič obvyklé. Nebuďte na seba príliš prísni a nečakajte, že z 10 fotiek bude každých 10 dokonalých. Rátajte skôr s tým, že viac bude tých nepodarených, a práve preto vám odporúčame fotiť čo najviac. Tým nemáme na mysli to, aby ste sa na celé dianie svojej dovolenky pozerali cez objektív, ale ak sa vyskytne taký moment, ktorý si chcete uschovať aj na fotografii, snažte sa cvaknúť spúšť niekoľkokrát po sebe.

Nebojte sa mazať, ak sa niektorý zo záberov nepodarí. No urobte to radšej na konci dňa. Niekedy zdanlivo a na prvý pohľad bezvýznamné momentky sa vám môžu zapáčiť nakoniec najviac.

 

 

3. S bleskom alebo bez blesku?

Ak nie ste profesionálnym fotografom, nepoznáte svoj fotoaparát lepšie ako svoju dlaň a nevlastníte rôzne kvalitné blesky, tak našou jednoznačnou odpoveďou je: bez blesku. Zapnúť tento nástroj je veľmi jednoduché, no používať ho je už o niečom inom. Blesk je jedna z najnáročnejších funkcií akéhokoľvek foťáka, namiesto ktorej by ste mali uprednostňovať skôr nočný režim alebo zmeniť nastavenia v iných svetelných podmienkach.

 

4. Objekt a pozadie

Keď nájdete vhodný objekt na fotografovanie, to ešte nie je zárukou peknej fotky. Rovnakú dôležitosť má aj to, pred akým pozadím sa nachádza. Čím je jednoduchšie a hladšie, tým menej púta na seba pozornosť. Ostáva teda tým, čím má byť: pozadím. 

Nie je veľmi ľahké sa odfotiť pri nejakej populárnej turistickej pamiatke bez toho, aby sa na váš záber „zmestili“ aj nejakí cudzí ľudia. To veru nie je úplne žiadúce. Skúste nájsť vždy takú polohu, taký uhol, z ktorého viete zminimalizovať riziko toho, aby sa na fotkách objavili „nevítaní“ hostia.

 

 

5. Harmónia

Nie je nevyhnutné to, aby sa hlavný objekt nachádzal v strede fotky. Záber by nemal byť preplnený, a toto si nezabudnite pripomenúť najmä vtedy, ak fotíte v rušnom prostredí. Dobrá fotka je taká, na ktorej sa nachádza prázdna plocha na „oddych pre oči“. Výborným trikom je rozdeliť záber na tri časti, vertikálne aj horizontálne, a vždy zaostriť na jednu z línií. Ak je pozadie zaujímavejšie, vzrušujúcejšie, efektnejšie a dôležitejšie, položte ho na bočnú alebo spodnú časť, ak je najdôležitejší hlavný objekt fotografie, potom by mal zabrať dve tretiny fotky v oboch smeroch.

 

 

6. Svetlo rozhodne o všetkom

Určite ste už počuli názor, podľa ktorého neexistuje nefotogenický človek, len zlé svetlo. Áno, je na tom kus pravdy. Základným pravidlom fotenia je to, aby ste sa tejto aktivite venovali iba za dobrých svetelných podmienok. Paradoxne to nie je v jasnom počasí, silné slnko je nepriateľom fotografov. Najkrajšie zábery sa vám podaria najmä počas západu alebo východu slnka alebo pod oblakmi.

To určite viete aj vy, že ak sa hlavný objekt nachádza pred slnečnými lúčmi, získate nakoniec iba jeho obrysy alebo nejakú tmavú siluetu. Pokiaľ sa fotená osoba postaví oproti slnku, síce bude viditeľná, no bude sa cítiť nepríjemne a len ťažko ovládne svoje mimické svaly v ostrom svetle. V tomto prípade urobíte najlepšie vtedy, ak sa objekt osvetlí zboku. Pokiaľ máte rôzne objektívy, určite by ste mali vedieť, ktorý sa hodí na danú časť dňa a svetelné podmienky. Pri silnom slnečnom žiarení vám pomôže aj slnečná clona.

 

 

7. Syr? Radšej nie.

Ak fotografujete osobu, venujte pozornosť niekoľkým maličkostiam. V prípade profilovej fotky spredu bude priaznivé zdvihnúť bradu a vystrčiť ju dopredu. Tento trik opticky zmenšuje druhú bradu a stenčuje krk. Nekričte „SYR!“ Nie je nič horšie ako zle nastavená a neprirodzená fotka, tie prirodzené a spontánne sú vždy krajšie. Možno nezvyčajným, no oveľa lepším trikom je premýšľať o niečom príjemnom alebo si pripomenúť nejakú vtipnú spomienku. Ak nemáte na fotoaparáte funkciu redukcie efektu červených očí, môžete sa mu ľahko vyhnúť tak, že sa nebudete pozerať priamo do fotoaparátu. Črty tváre aj tak vyniknú oveľa lepšie zboku.

 

 

8. Nebuďte profesionál

Na dovolenke foťte preto, aby ste si mohli domov zobrať spomienky aj vo vizuálnej, hmotnej podobe. V dnešnej dobe je veľmi ťažké odolať pokušeniu fotiť vždy kompatibilne so sociálnymi sieťami. Skúste to. Foťte všetko, čo vám spôsobuje radosť, nielen to, čo chcete ukázať iným. Môžete mať sto nastavených fotografií pri bezvýznamnej fotogenickej atrakcii, o roky vám budú najväčšiu radosť spôsobovať aj tak tie, ktoré budete vedieť spojiť s nejakými udalosťami, nezabudnuteľnými momentmi a s významnými spoločnými chvíľami.

 

 

9. Zhora je všetko krajšie

Ak ste jedným z tých šťastlivcov, ktorí vlastnia dron s kamerou, je skoro isté, že si domov zoberiete niekoľko geniálnych záberov. Kvôli niečomu je uhol zhora zvyčajne ten najšťastnejší. Ak nemáte takéto šikovné lietadielko, môžete si vyrobiť aj domácu verziu. Je to skutočne jednoduché: kúpte si héliom nafúknutý balón. Znie to šialene? Vyskúšajte, máme pre vás aj návod:

  • kúpte si taký veľký balón, ktorý unesie váš telefón a čo najľahšiu šnúru dlhú 2-3 metre,
  • telefón silno pripevnite k balónu,
  • balón spúšťajte do vzduchu pomaly,
  • v prípade, že v blízkosti je nejaká voda, nezabudnite na vode odolné puzdro,
  • vyhýbajte sa ostrým konárom, elektrickým vedeniam,
  • nezabudnite zapnúť samospúšť.

 

 

10. Namiesto zoomu chôdza

Ak je to možné, nepoužívajte zoom. Táto funkcia znižuje kvalitu, najmä ostrosť fotografií. Namiesto nej radšej použite svoje nohy – jednoducho len prikročte k objektu fotenia bližšie.

 

Zdroj fotiek: freepik.com