MENU
15.09.2021
Čas čítania: 3 min.

4 kroky, ako si vytvoriť fotokalendár pokojne i v septembri

Fotokalendáre z vlastných fotiek už nejaký ten čas zdobia naše obývačky, kuchyne či kancelárie. Dostali ste nejaký do daru a radi by ste si zaobstarali nový, prípadne ešte jeden, ktorý si vytvoríte podľa svojich predstáv?

V nasledujúcom článku vám ozrejmíme štyri jednoduché kroky, ako si môžete nový kalendár z fotiek vyrobiť hoc i dnes. Pretože práve fotokalendáre majú oproti klasickým kalendárom na celý rok tú výhodu, že nemusia začínať januárom a vy taktiež nemusíte čakať na ten správny čas, kedy prídu kalendáre na nasledujúci rok do predaja.

prázdny kalendár na stene

 

Krok prvý: Vyberte si typ kalendára, šablóny a pozadie

V prvom momente by ste sa mali zamyslieť nad tým, aký typ kalendára by sa vám najviac pozdával. Či už sa rozhodnete pre závesný, posterový alebo stolový kalendár, na výber je hneď niekoľko druhov.

V kategórii stolových sú v ponuke týždenné či dvojtýždenné kalendáre. Závesné typy kalendárov ponúkajú o niečo väčší sortiment, ktorý sa odvíja aj od samotného formátu (A4, A3 a väčšie). V rámci neho si potom môžete zvoliť ročný, dvoj či trojmesačný, alebo najpredávanejší, mesačný kalendár.

Ak však nechcete s kalendárom vôbec manipulovať, a vytvorilo sa vám voľné miesto napríklad na chladničke, siahnite po poster kalendároch, ktoré vám, podobne ako plagáty, budú v kombinácii s vybranou fotografiou, prinášať celoročný prehľad o aktuálnom dátume. Špecialitou sú potom kalendáre v spojení s praktickou magnetkou, šikovné vreckové kalendáre alebo originálny kalendár v podobe trojhranu.

Mnohé editory, hneď po výbere kalendára, ponúkajú možnosť vybrať si konkrétnu šablónu. Tie sa líšia usporiadaním fotografie a časti určenej pre dátumy (kalendária), a taktiež rozšírenou možnosťou vybrať si kalendár s menami. V niektorých prípadoch si môžete dokonca zvoliť i tému alebo farebné pozadie na jednotlivých stranách kalendára.

 

Krok druhý: Nahrajte vybrané fotky na fotokalendár

Prirodzene sa tu naskytá otázka. Aké?

Čo sa týka výberu konkrétnych momentiek, skvelým zdrojom sú napríklad fotografie z poslednej dovolenky. Alebo pre každý mesiac vyberte fotografiu tematicky korešpondujúcu s významnou udalosťou, ktorá vás v danom období čaká (narodeniny, tradičná lyžovačka, Vianoce a pod.). Starých rodičov vždy potešia momentky ich vnúčatiek a fotografie, z ktorých láska a rodinná pohoda doslova srší.

stolový kalendár s bábätkom

Čo však v prípade, ak žiadne vhodné fotografie nemáte? I napriek tejto skutočnosti si môžete vytvoriť originálny fotokalendár podľa svojich predstáv. Inšpirujte sa napríklad miestami, ktoré by ste chceli v živote navštíviť, obľúbenými hercami, spevákmi, neobvyklými fotkami z ríše živočíchov, romantickými zátišiami, avantgardou, recesiou alebo svojím hobby… Jednoducho čímkoľvek, čo vám pomôže vdýchnuť vášmu fotokalendáru osobité čaro. Skvelým tipom je použiť namiesto fotografií napríklad motivačné citáty alebo výroky významných osobností.

Z pohľadu technických parametrov je potrebné nahrať súbory (fotografie, obrázky…) vo formáte JPG, prípadne PNG. Odporúčané rozlíšenie fotografií je 5 px na 1 mm tlače (príklad: pre rozmer tlače 30 x 40 cm je to odporúčané rozlíšenie fotografie 1500 x 2000 px).

 

Krok tretí: Personalizované nastavenia ako čerešnička na torte

Skvelou vychytávkou, ktorá ešte väčšmi vyzdvihne originalitu a najmä osobitné čaro každého fotokalendára, sú personalizované nastavenia. Okrem toho, že si kalendár vyskladáte podľa svojich predstáv, môžete doplniť aj zvýraznenie výnimočných dní. Príkladom sú narodeniny členov rodiny a priateľov, oslavy a jubileá alebo iné významné dátumy, ktoré vo vašej domácnosti rezonujú. (Mimochodom, toto je skvelý tip pre každoročných zabúdačov výročia sobáša.)

Okrem zvýraznenia dátumu ponúkajú pokročilé editory aj možnosť doplnenia rôznych ikoniek a piktogramov, textov či krátkych poznámok, ktoré sa môžu skutočne hodiť. A napokon, v personalizovaných fotkolendároch sa nezabúda ani na tých, ktorých meno sa v klasickom kalendári nevyskytuje. Stačí ho jednoducho doplniť, a problém je vyriešený.

 

editor na návrh kalendára s fotkami

 

Krok štvrtý: Stavte na kvalitné vyhotovenie

Pravdou je, že fotokalendáre nie sú už nejaký ten rôčik žiadnou prevratnou novinkou. Ponuka s týmto sortimentom je v eshopoch s reprografickými službami skutočne široká. O to viac však platí, že by ste sa pri výbere mali zamerať najmä spoľahlivého dodávateľa, ktorý má s výrobou takýchto produktov už nejaké skúsenosti a taktiež technológie, vďaka ktorým bude krásny nielen online editor alebo program na tvorbu kalendára, ale najmä jeho výsledok.

Základom sú najmä kvalitná tlač, dôsledné zviazanie strán do hrebeňa, predierovanie s dostatočnou vzdialenosťou od okraja a detaily ako háčik na zavesenie či tvrdá kartónová podložka v prípade závesných kalendárov. Keď už si s kalendárom dáte toľkú námahu a nájdete tie vhodné fotografie pre konkrétne mesiace či týždne, bolo by na škodu vybrať z balíka nekvalitne zviazaný a neprofesionálne vytlačený kalendár na tenkom papieri s rozostrenou grafikou.

Fotokalendár s vlastnými fotkami je stále jedným z najobľúbenejších personalizovaných darčekov. A hoci sa koncom leta už v predajniach objavujú zásoby nových kalendárov pre najbližší rok, s fotokalendármi máte istotu, že si ich môžete nechať vyrobiť kedykoľvek si zmyslíte. Pokojne aj v predstihu alebo napríklad so stranami od septembra 2021 do septembra 2022. Stačí už len vybrať vhodné fotografie či obrázky a smelo do toho.

Vyrobiť fotokalendár
Pridať komentár


Povinný údaj, v diskusii sa nebude zobrazovať

Meno/prezývka, bude zobrazené v diskusii

Žiadne komentáre