Máme pre Vás OTVORENÉ predajne FaxCOPY, ktoré fungujú v režime OP (očkovaní, prekonaní), ostatným zákazníkom vydáme e-shopové objednávky za sprísnených hygienických opatrení mimo predajne.

MENU
13.01.2022
Čas čítania: 3 min.

Ako zariadiť kanceláriu alebo homeoffice tak, aby bola vaša práca efektívnejšia?

Byť efektívny v rámci času vyhradeného na prácu dá veru niekedy zabrať. Existuje totiž hneď niekoľko prekážok, ktoré spôsobujú, že sa pri práci horšie koncentrujete, prípadne váš pracovný priestor nie je vhodne vybavený a usporiadaný tak, aby vám šla práca ako od ruky. Prečítajte si, na čo sa zamerať pri organizácii svojej kancelárie alebo homeoffice-u, aby ste boli efektívnejší, než doteraz.

muž v domácom prostredí sediaci za počítačom

 

Ergonómia priestoru, vhodné zariadenie, ale i dostatok zakladačov a poriadok v nich dokážu divy

Na prvý pohľad si možno poviete, že vaše pracovisko všetky spomenuté veci spĺňa. Napokon, je tam stôl, stolička, dostatok osvetlenia a pomôcky na zakladanie a archiváciu, samozrejme, nechýbajú tiež. Úspech sa však skrýva v detailoch. Čo by teda mala kancelária alebo v aktuálnej dobe nevyhnutný homeoffice spĺňať, aby bol váš pracovný výkon naozaj efektívny?

 

Kľúčové je rozmiestnenie prvkov a ergonómia pracovného priestoru

V čom konkrétne spočíva? Skôr, než sa rozhodnete, kde presne umiestniť jednotlivé kúsky zariadenia kancelárie, popremýšľajte nad spôsobom, akým by sa vám pracovalo najlepšie. To vám, napokon, pomôže aj pri výbere konkrétneho nábytku a vybavenia kancelárie.

Aktuálne sú trendom výškovo nastaviteľné stoly, vďaka ktorým môžete prirodzene zmeniť polohu v sede na prácu v stoji. Budete prekvapení, koľko benefitov zmena pracovných návykov, ako je napríklad poloha, prináša. Optimálne prekrvenie a okysličenie tela, zlepšenie problémov s bolesťami chrbta a najmä zvýšenie miery sústredenia sa a pracovného výkonu. Stôl by mal byť naviac umiestnený čo najbližšie k oknu (denné svetlo) a napokon nie je jedno ani to, ako rozmiestnite zvyšok kancelárskeho nábytku.

Koľko úložného priestoru budete potrebovať? Hodili by sa vám napríklad praktické archivačné škatule alebo boxy? Ako často pracujete s dokumentami v nich? Podľa odpovedí na tieto otázky rozmiestnite kancelársky nábytok tak, aby všetko potrebné, čo najčastejšie pri práci používate, bolo vo vašom dosahu. Napokon behať niekoľkokrát denne pre pár zakladačov, nie je žiadna výhra, nemyslíte?

 

Mať svoj pokoj na prácu je nevyhnutnosťou aj v open office kancelárii

Vedeli ste, že priemerná doba, kedy začne vaša práca po vyrušení naberať efektívny rozmer, je 23 minút? Hoci trend zdieľanej či otvorenej kancelárie – open office aktuálne zabrzdila pandémia, aj v prípade, ak ste v takom priestore pracovali alebo v budúcnosti plánujete, mať svoj pokoj je základ. V prípade open office-ov je možné vytvoriť ho pomocou protihlukových panelov, špecializovaných akustických úprav stien a podlahy či pracovných ostrovčekov. Ak je vašou provizórnou kanceláriou homeoffice v spálni či v obývačke, pokúste sa pomocou nábytku alebo paravanu vytvoriť pokojnejšie miesto, v ktorom môžete nerušene pracovať. Pre drvivú väčšinu ľudí je totiž efektívna práca synonymom sústredenia sa bez rušivých vplyvov.

uprataný pracovný stôl

 

Poriadok v dokumentoch šetrí čas a napokon i nervy

O tom, ako čo najlepšie zorganizovať pracovné dokumenty a pomôcky, sme už v našom blogu písali. Hlavnú úlohu zohráva systém. Ako sme už vyššie spomenuli, dokumenty, s ktorými pracujete najčastejšie, by mali byť v najbližšom dosahu v praktických rýchloviazačoch či spisových doskách. Tie, ktoré je potrebné archivovať, prehľadne zoraďte podľa určitého kľúča (abecedné poradie, chronológia a pod.) pomocou rozraďovačov. Takýto spôsob organizácie vám ušetrí množstvo času pri hľadaní konkrétnych spisov, ktoré by ste v opačnom prípade hľadali pozakladané v euroobaloch po celej kancelárii. Navyše tak môžete promptne zareagovať na akúkoľvek požiadavku klienta alebo nadriadeného, čo v oboch prípadoch zvyšuje v ich očiach aj váš osobný kredit.

 

Pracovný stôl s vlastným systémom, kde má všetko svoje miesto

Či už ste zástancom dokonalého poriadku, alebo organizovaného chaosu, dôležité je, aby ste vy osobne vedeli, kde nájdete svoje obľúbené pero a ostatné kancelárske potreby, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť vášho pracovného stola. Skvelým pomocníkom, ktorý dokáže poňať aj kreatívny chaos návrhov či nedokončených realizácií, sú stojany na stôl. Práve v nich môžete napokon umiestniť v praktických obaloch aj dokumenty, s ktorými aktuálne potrebujete pracovať. Alternatívou v horizontálnom prevedení sú odkladače. Tie vám s možnosťou stohovania na seba ponúkajú pomyselné rozšírenie úložného priestoru pracovného stola presne podľa vašich potrieb.

Obzeráte sa i vy práve po svojej kancelárii či priestore, ktorý ste si vytvorili na účely homeoffice pracoviska, a v hlave vám víria nápady, čo všetko by sa dalo vylepšiť? Vo Faxcopy vám radi podáme pomocnú ruku, aby bol váš pracovný čas skutočne efektívnejší, a navyše pracovné prostredie zdravšie, než dosiaľ. Všetko potrebné na zakladanie a archiváciu či iné kancelárske potreby, si napokon môžete objednať aj online.

 

Objednať pomôcky na zakladanie