Máme pre Vás OTVORENÉ predajne FaxCOPY, ktoré fungujú v režime OP (očkovaní, prekonaní), ostatným zákazníkom vydáme e-shopové objednávky za sprísnených hygienických opatrení mimo predajne.

MENU
06.12.2021
Čas čítania: 3 min.

Poznáte netradičné vianočné zvyky vo svete? Omša na korčuliach či kus surovej veľryby na večeru vás dostanú

Aj v rámci nášho malého Slovenska je pestrosť vianočných zvykov a tradícií skutočne rozmanitá. Mysleli ste si, že hádzanie orechov do kútov izieb alebo schovávanie šupiny z kapra nič neprekoná? V tom prípade si celkom určite prečítajte zoznam zaujímavých a tak trochu bizarných vianočných zvykov a tradícií, ktorý sme pre vás pripravili. Napokon, možno sa inšpirujete a na tohtoročné vianočné darčeky si počkáte až do Troch kráľov...

rodina pri vianočnom stromčeku

 

Netradičná vianočná večera alá fast food alebo veľryba v surovom stave

Japonci majú svoje tradície a zvyky, ktoré sú skutočne pozoruhodné. V prípade štedrovečernej večere sa ich obyčaje takpovediac vymykajú z normálu. Svoju rolu v tom zohráva čiastočne i fakt, že sa menej než jedno percento Japoncov hlási ku kresťanstvu. Avšak, i napriek tomu je zarážajúce, že u väčšiny Japoncov sa v tento sviatočný večer podáva jedlo z fast foodu. A to konkrétne z obľúbeného KFC, ktorého zamestnanci po celej krajine v Štedrý večer nevedia kam skôr skočiť. Vysmážajú a servírujú totiž pre svojich krajanov tradičné “vianočné kurča”, ako vystrihnuté z reklamy Kentucky for Christmas! z roku 1974.

Na päty v bizarnom vianočnom menu im však šliapu obyvatelia Grónska, ktorí na Štedrý večer servírujú kúsky veľrybej kože v surovom, neupravenom stave. Hm...aj vy sa tak tešíte na kapra a šalát?

 

Netradičná bohoslužba – vo venezuelskom Caracase sa na sviatky jazdí na kolieskach

Už v polovici decembra sa v hlavnom meste Venezuely uzatvárajú hlavné cesty z jedného jediného dôvodu. Na ranné bohoslužby sa totiž jazdí tak trochu netradične – na bicykli či kolieskových korčuliach. Aby sa mohli veriaci bezpečne dopraviť do chrámu božieho, počas celých vianočných sviatkov je doprava v meste obmedzená tak, aby tento zvyk nespôsobil ujmu na zdraví veriacich. A tí si to patrične užívajú. Podobne, ako monumentálne ohňostroje a pestrofarebnú výzdobu na venezuelských domčekoch.

vianočná omša vo Venezuele na korčuliach
Zdroj: metro.co.uk

 

Netradičná ozdoba na ukrajinskom vianočnom stromčeku

Kým v našich končinách zdobia vianočné stromčeky ligotavé vianočné gule, sviečky, šišky, drevené ozdoby, snehové vločky, kvety či drobné figúrky vianočných postavičiek, ukrajinské domácnosti majú často na stromčeku jednu zvláštnosť. Na umelej pavučine tam totiž odpočíva pavúk. Ten by mal rodine podľa tradícií priniesť šťastie. Kedysi dávno totiž jedna chudobná ukrajinská žena nemala toľko peňazí, aby si mohla dovoliť krásne vianočné ozdoby, a tak jej vianočný stromček pavúk počas noci zahalil do žiarivej zlatistej siete.

 

Netradičný, no krásny vianočný zvyk na Islande spája celú rodinu

Islandské rodiny spája počas Štedrého večera jedna krásna tradícia. Súvisí totiž priamo s darčekmi, ktoré si pod stromčekom členovia domácnosti nájdu. Pri ich výbere sa totiž nemusia trápiť napríklad nad tým, aký darček by potešil rodičov či starých rodičov. Je ním totiž tradične kniha. Podľa tradície “Jolabokaflod” si následne všetci navzájom čítajú zo svojich knižných darčekov. Tieto zvyky sa viažu k histórii z čias, kedy sa svet zmietal v nedostatkoch spôsobených vojnou a kniha bola skutočne hodnotným darom.

 

Netradičná súčasť betlehemu – katalánsky roľník tam, kde aj králi chodia pešo

V našich končinách sme zvyknutí na postavičky, ktoré v betlehemoch pripomínajú výjav narodenia Ježiša Krista. V Španielsku, konkrétne v Katalánsku, však okrem novorodeniatka, Márie, Jozefa a štvornohých obyvateľov stajne, nájdeme aj tak trochu netradičnú súčasť. Nie, anjel zvestujúci svetu novinku o narodení nového kráľa to veru nie je. Kde sa vzal, tu sa vzal, kdesi v rohu je učupený roľník – Cagner, so stiahnutými nohavicami, ktorý práve vykonáva potrebu.

Dospelí ho schovávajú do vzdialenejších častí, aby nezneuctil tradičný výjav v betleheme, a deti ho s radosťou hľadajú. Nič hanlivé však za touto tradíciou netreba hľadať. Hoci nie je známy jej presný pôvod, vysvetliť prítomnosť roľníka možno ako symbol úrodnej pôdy a blahobytu v katalánskych rodinách.

 

Vianočné polienko prináša deťom darčeky tak trochu netradične

V Španielsku ešte chvíľu ostaneme. Tradícia okolo Tió de Nadal – vianočného polienka, začína už ôsmeho decembra a trvá až do Štedrého večera. Polienko s dutinou v strede tela a ozdobenou tváričkou dostane na pomyselnú hlavu červenú čiapku a čestné miesto v obývačke. Dieťa má za úlohu každý deň sa o polienko patrične postrať – nakŕmiť ho, napojiť a na večer prikryť, aby mu nebolo zima. Zvrat nastane 25. decembra, kedy sa osud polienka spečatí. Deti sa z neho pomocou palíc snažia dostať sladkosti. Keď polienko vykoná veľkú potrebu a spokojné deti získajú sladkú odmenu, polienko spália v krbe. Na vianočné darčeky si však musia počkať do Troch kráľov.

španielske vianočné polienko

Páčia sa vám niektoré netradičné vianočné zvyky z nášho výberu? Veríme, že ste si pri ich čítaní spríjemnili čakanie na najkrajšie sviatky roka. Apropo, stihli ste vyriešiť všetky darčeky, ktorými plánujete urobiť radosť svojim blízkym pod vianočným stromčekom? Ak vám nejaké chýbajú a nechcete podobne ako Katalánci čakať až do Troch kráľov, originálne vianočné darčeky nájdete v našej ponuke.

Zobraziť ponuku darčekov