MENU

E - H

pojem začína písmenami E, F, G, H alebo CH

Euroobal

Ako "euroobal" sa obvykle označuje priesvitný alebo priehľadný obal tvaru "U" (otvore po jednej strane) na dokumenty s normalizovaným dierovaním po strane, ktoré umožňuje založenie do šanónu.

Euroobaly sa dodávajú v rôznych rozmeroch, najčastejšie A4 a v rôznych farbách (najčastejšie ale bezfarebné).

Expozícia

Expozícia (expozičná doba) vo fotografii udáva čas, počas ktorého dopadá svetlo cez otvorenú závierku objektívu na snímač CCD fotoaparátu (v starších "klasických" fotoaparátoch  políčko filmu). Používané expozičné časy (údaj v sekundách, resp. zlomkoch sekundy) sú obvykle štandardizované v rade 2s, 1s, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000 atď.

Expozičná doba je dôležitý nástroj pri vytváraní rôznych efektov na výslednej fotografii. Obľúbené sú napr. dlhé (aj hodiny) expozičné doby pri fotografovaní nočnej oblohy alebo iných slabých zdrojov svetla - v kombinácii so pohybom týchto objektov voči fotoaparátu vznikajú rôzne zaujímavé efekty. Naopak, extrémne krátke expozičné doby zasa dokážu ostro zachytiť (zmraziť v pohybe) aj rýchlo sa pohybujúce alebo meniace objekty - športové okamihy, fyzikálne úkazy a pod.

Flipchart

Flipchart je pomôcka na lepšiu prezentáciu na poradách a stretnutiach s možnosťou "ručného" kreslenia či písania na tabuľu alebo veľkoformátové hárky papiera, najčastejšie v prevedení ako kovový stojan-trojnožka, ktorý sa dá ľahko zložiť a prenášať podľa potreby. 

Médium, na ktoré sa píše/kreslí je buď klasický papier alebo to môže byť stierateľná tabuľa (používajú sa špeciálne na tento účel určené stierateľné popisovače), prípadne aj v kombinácii s magnetickým povrchom (potom sa dajú pomocou magnetiek na tabuľu pripínať ďalšie listy). 

Full frame

Ako "full frame" sa označujú fotoaparáty - zrkadlovky, ktoré majú veľkosť snímača (svetlocitlivého čipu, ktorý prevádza dopadajúce svetlo na digitálny záznam) vo veľkosti políčka klasického kinofilmu 24 x 36 mm.

Výroba "full frame" snímačov je vzhľadom na ich veľkosť technologicky náročná a adrahá, preto sa najmä v lacnejších fotoaparátoch používajú snímače menšie napr. APS-H 28,7 x 19 mm (Canon), APS-C 23,6 x 15,7 mm (Nikon, Sony), APS-C 22,4 x 14,8 mm (Canon) atď.

Veľké "full frame" čipy sa vyznačujú okrem vysokého rozlíšenia aj vysokou kvalitou zosnímaného obrazu (jemné detaily, nízky šum najmä v horších svetelných podmienkach a pod.), nevýhodou je však výrazne vyššia cena, preto sú obvykle používané iba v špičkových a profesionálnych prístrojoch. 

 

Hĺbka ostrosti

Hĺbka ostrosti určuje rozsah vzdialeností, v ktorých sa fotografovaný objekt javí ako primerane ostrý. Podľa typu a nastavenia objektívu (clona, rýchlosť závierky) to môže znamenať vzdialenosť od pár milimetrov po stovky metrov. Správnou voľbou hĺbky ostrosti je možné dosiahnuť na fotografii zaujímavé efekty, ako utlmenie (rozostrenie) pozadia okolo dominantného objektu.

Pri fotografovaní s menším clonovým číslom je hĺbka ostrosti menšia - takto sa dá pri fotografovaní osoby na nezaujímavom pozadí "vytiahnuť" do popredia samotný portrét.

 

NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.